Clay Jansen po powrocie do domu ze szkoły znajduje pod drzwiami dziwną paczkę. W zawiniątku znajduje się kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah Baker, koleżankę ze szkoły, która kilka tygodni wcześniej popełniła samobójstwo.

Dziewczyna na taśmach przedstawia 13 powodów przez które postanowiła posunąć się do ostatecznego. Clay jest jednym z nich. Jeżeli wysłucha nagrań, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc słucha kaset, poruszając się po różnych miejscach w mieście. Jego przewodnikiem jest głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu oraz przygnębiających historii, jakich była uczestniczką. Z przerażeniem odkrywa, że nie da się w żaden sposób cofnąć przeszłości oraz zapobiec temu, co zdarzy się w przyszłości.

Książka przez wielu specjalistów z zakresu psychologii została uznana za niebezpieczną dla osób myślących o samobójstwie i takich, które borykają się z problemami osobistymi. Psychologowie uważają, że może nakłaniać młode osoby do podobnego rozwiązania problemu jak Hannah. Czytając uważnie tę książkę, można jednak odczuć inne wrażenie. Nie ma tam gloryfikowania samobójstwa. Pokazywane zostaje to, jak wiele musi się zdarzyć, aby złamać człowieka. I że po prostu ludzka obojętność, brak pomocy ze strony rodziców, a także specjalistów może spowodować to, że młoda dziewczyna nie jest w stanie już poradzić sobie sama ze sobą. Nie otrzymując pomocy z żadnej ze stron, choć o nią prosi, już pod koniec swojego życia bardzo dosadnie, decyduje się na popełnienie samobójstwa. Książka uwrażliwia na tragedię, jaka rozgrywa się wśród młodych ludzi. Na to, jak młodzi ludzie potrafią być bezwzględni i okrutni w swoich osądach. Każdy powinien tę książkę przeczytać.