Ada w jednym momencie traci wszystko, co było dla niej ważne. Trudne okoliczności zmuszają ją do rozstania z ukochanym. Przez kilka lat żyje w pewnym zawieszeniu.

Pewnego dnia postanawia odwiedzić swoją babcie – Marię. W zaufaniu, babcia opowiada wnuczce swoją historię. Maria dorastała w okresie wojennym. Był to bardzo trudny i bolesny czas. Pomimo tak trudnej sytuacji, kobieta zakochała się do szaleństwa w pewnym mężczyźnie. Miłość ta od początku jednak była spisana na starty. Pokochała kogoś nieodpowiedniego. Czy uczucie, jakim darzyła kobieta Niemca miało możliwość przetrwania? Franz chciał dla tego uczucia zaryzykować wszystko, co miał. Maria stara się przekonać swoją wnuczkę, że w życiu liczy się tylko miłość i możliwość odnalezienia bliskiej osoby.

„A między nami wspomnienia” to rozgrzewająca i dodająca otuchy powieść o relacjach międzyludzkich i o uprzedzeniach. O tym, że życie nikogo nie oszczędza i trzeba przygotować się na różne sytuacje. To także opowieść o tym, że w życiu najważniejsze jest to, aby kogoś kochać.

Rewelacyjną historię dwóch spokrewnionych kobiet czyta się z zapartym tchem do samego końca. Można przenieść się w całkiem inny, może nawet trochę lepszy świat. W każdym razie na pewno zapomnimy o otaczającej nas rzeczywistości i przeniesiemy się w wir opowieści Ady i Marii. Warto w ten niezwykły świat się zagłębić. Z pewnością tej niezwykłej podróży nie pożałujemy, ponieważ będzie to historia, która nas wzruszy i na długo zapadnie nam w pamięci. Warto po tę książkę sięgnąć bez żadnego zastanowienia.