„Alchemik” jest książka, która jest w stanie poruszyć te sfery naszej duszy, o których czasem wolelibyśmy zapomnieć lub w ogóle nie myśleć. Książka skłania do tego, aby marzyć i podążać za własnym powołaniem. Skłania do tego, aby nie bać się podejmowania ryzyka, ponieważ czasem to po prostu się opłaca.

Warto czasem wyruszyć w świat, aby móc stawiać czoła wszelkim przeciwnością losu. Baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do tego, jak ominąć życiowe pułapki, aby wreszcie móc odkryć samego siebie. Coelho przekazuje nam tu tajemną wiedzę o prawdzie i jej obliczach. Autor stara się zburzyć wszelkie bariery, jakie bronią nas przed tym, aby wreszcie realizować swoje pragnienia.

Prosta i nieskomplikowana fabuła „Alchemika” sprawia, że książka jest prosta w odbiorze i trafia bezpośrednio do czytelnika. Wszystko to sprawia, że całość czyta się z bardzo dużą przyjemnością. Książka daje do myślenia i możemy wiele zrozumieć z tego, co dzieje się w naszym życiu. Na pewno jest to więc dobry sposób na to, aby zaglądnąć w głąb siebie. Po przeczytaniu tej książki na pewno będzie się miało na to wielką ochotę.

Książkę czyta się jednym tchem z bardzo dużym zainteresowaniem. Zdecydowanie, kryje w sobie przesłanie, które sprawia, że jest to książka, którą powinien przeczytać dosłownie każdy. Warto poznać tajemną wiedzę, jaka została w niej ukryta. Na pewno nie będzie się tego żałowało, ponieważ książka jest pod wieloma względami wartościowa i na pewno po jej przeczytaniu będzie się mądrzejszym. Można będzie na wiele spraw spojrzeć z całkiem innej perspektywy.