„Alicja w Krainie Czarów” to niezapomniana powieść Lewisa Carrolla, która pokazuje świat na pograniczy snu i jawy. Mała dziewczynka – Alicja – odbywa magiczną podróż do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Jest to powieść napisana przez wybitnego matematyka z Oxfordu. Tym bardziej zaskakujące, jaką ten ścisły umysł miał wyobraźnię i jaką władał mocą w swoim piórze.

 

To arcydzieło literatury światowej jest doskonałą literaturą dla czytelników w każdym wieku. Jest to książka, która dorasta wraz z czytelnikiem. Nadaje się zarówno dla małych, jak i dużych. Jest to książka, która spodoba się osobom, które mają w sobie ducha podróżnika i osoby, która uwielbia przygody. A jednocześnie spodoba się także tym, którzy maja wyobraźnię i wierzą w magię. Wraz z kolejnymi etapami życia zmienia się postrzeganie tej powieści – świadomy odbiorca dostrzeże hipnotyczną poetykę snu, wspaniale prowadzoną groteskową grę i wiele dwuznaczności, które są nie do odkrycia przez dziecko.

 

Czytając tę powieść, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my sami nie jesteśmy w swoim życiu Alicją. Większość z nas za wszelką cenę chce przystosować się do obowiązujących reguł i zasad, które wyznaczają nam inni. Dzięki temu, że autor wykorzystał motyw snu, nie musiał korzystać z zasad logiki do stworzenia fabuły. Mógł stworzyć świat irracjonalny, pełen niedopowiedzeń, a także wizji oraz marzeń. Carroll’owi udało się stworzyć świat, w którym odnajdą się zarówno duzi, jak i mali czytelnicy, którzy chcą poczuć trochę magii.