„Automaniaczka” to opowieść o jednym z najtrudniejszych rajdów na świecie, czyli rajdzie Dakar, którego trasa wiedzie przez Saharę. Ryk silnika zarzynanego przez piasek, kilka dni bez jedzenia i choć godziny snu to rzeczywistość tego właśnie rajdu. Jego częścią była również Martyna Wojciechowska. Została pierwszą Polką, która tego dokonała. Jest to nie tylko książka o tym, jak kobieta radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Została napisana z dużym dystansem do siebie, jak i własnej biografii.

Martyna Wojciechowska zdradza tu kulisy swojej pasji. Opowiada o ucieczkach z domu, nocnych eskapadach na Romecie, pierwszych miłościach i próbach bicia rekordu prędkości. Dowiadujemy się, że główną inspiracją w życiu Wojciechowskiej był jej tata, który prowadził warsztat samochodowy. To dzięki niemu rozkochała się w motoryzacji. Po drodze Martyna poznała mnóstwo ludzi. Wielokrotnie podkreśla także, że wybrała dosyć kosztowne hobby. Każdą złotówkę oszczędzała, aby zakupić wymarzony motocykl.

Autorka przedstawia jak od strony technicznej wygląda rajd Paryż – Dakar. Mówi, że rajd ten to nie tylko walka z piaskiem na pustyni, ale przede wszystkim walka z samym sobą i ze swoimi słabościami. Wielokrotnie podkreśla także różnice między zawodnikami. Ci z czołowych miejsc mają wysoki budżet, a amatorzy tacy jak ona mieli dwukrotnie trudniej. Samo wpisowe na taki rajd kosztuje aż 10 tysięcy dolarów. Rajd Paryż – Dakar to zdecydowanie jeden z największych egzaminów w życiu, jakie musiała zdać.