Tymoteusz jest nastolatkiem, któremu nic się nie udaje. Pewnego dnia spotyka mężczyznę, który chce mu pomóc. Proponuje, aby zjadł roślinę, która nazywa się segulia. Chłopiec otrzymuje dar.

Nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie niebezpieczeństwa będą na niego od tej pory czyhały oraz jak dużo będzie musiał zrobić, aby pokonać zło. Tymczasem w całkiem innym mieście, królowa Ava odkrywa, że jej przeznaczeniem jest walka o władze z własnym ojcem. Nie chcąc doprowadzić do przepowiedni, dziewczyna postanawia uciec z domu.

Jest to dziecięca książka przygodowa, która jednak zaciekawi nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Książka jest wypełniona magią, tajemniczymi przygodami, a także niezwykłymi postaciami. Można będzie wejść do całkiem innego świata, w którym wszystko jest możliwe, a jednocześnie na człowieka czyha wiele niebezpieczeństw. Na brak przygód główni bohaterowie książki nie będą mogli narzekać. Książka jest napisana w sposób prosty, lekki i spójny. Książkę można pochłonąć w mgnieniu oka. Jest bardzo ciekawa. Można zagłębić się w niezwykły świat przygód Tima i Avy. Naturalne dialogi bohaterów sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze. Jest to opowieść o zmianach w życiu, które okazują się zbawienne. Pokazuje również czym jest prawdziwa przyjaźń. Na pewno książka ta będzie bardzo wartościowa dla młodego czytelnika, który jeszcze odgrywa świat i musi poradzić sobie w nim z wieloma przeciwnościami. Jednak, z dużym zainteresowaniem książkę tę będą również czytali dorośli.