Mariusz Maślanka sam był wychowankiem domu dziecka, dlatego jego debiutancka książka „Bidul” w dużej mierze opiera się na osobistych przeżyciach i odczuciach autora.

Narratorem opowieści jest dziesięcioletni Borys Mleczko. Chłopiec wraz z trójką swojego rodzeństwa trafia do domu dziecka. Dzieci zostają tam przywiezione przez ich ojca, któremu to sąd odebrał prawa do ich wychowywania. W ten brutalny sposób czwórka małych jeszcze dzieci trafia do trudnego i obcego dla nich świata.

W domu dzieci nie miały lekko. Było tam delikatnie to ujmując bardzo biednie. Dzieci nie dojadały, nie miały normalnych warunków do życia, czystego pokoju do spania, zapewnionej odpowiedniej opieki. Sąd zadecydował, że lepiej im będzie w domu dziecka. Taki ośrodek dał im to, czego do tej pory nie miały: codzienne posiłki, własne łóżka, ciepłą wodę, szkołę, ubrania. Dał im także twardą szkołę życia.

Dom dziecka opisany w powieści to nie jest miejsce przyjemne. Panują tam straszne zasady. Jest przemoc, znęcanie się psychiczne, fizyczne i seksualne. Mają miejsce rzeczy, których dzieci na pewno nie powinny być świadkami.

W tym okrutnym świecie odnaleźć się musi zagubiony, samotny Borys. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że może liczyć tylko na siebie, że panują prawa dżungli, wygrywa silniejszy. Jesteśmy świadkami dorastania chłopca w tym trudnym świecie. Czasem jest on tylko świadkiem, czasem ofiarą tych okrutnych zdarzeń. Mimo całej tej bezlitosnej rzeczywistości w chłopcu pozostaje wciąż jego artystyczna wrażliwość, jakaś delikatność której nikt nie spodziewałby się po stereotypowym wychowanku domu dziecka, ogromna wyobraźnia, siła woli, odwaga i nadzieja.

Akcja „Bidula” toczy się na przełomie lat 80. i 90. Jesteśmy dzięki temu świadkami wielkich przemian zachodzących w całym kraju, co także odbija się na dzieciach opisanych w książce.

Jest to książka bardzo trudna i brutalna. Mówi o rzeczach okrutnych. Często opisuje je w wulgarny sposób. Jednocześnie jest to jedyny słuszny sposób na pokazanie prawdy takiej, jaka jest, bez zbędnego ubarwiania.