„Uwiedzeni” to powieść, w której poznajemy losy kilku niezwykłych bohaterów. Jej akcja rozgrywa się między innymi w Wiedniu, Gdańsku i Monachium. Narrator Peter Mazurowsky, Niemiec o polskich korzeniach jest świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń pierwszej połowy dwudziestego wieku. W książce zostają przedstawione jego niezwykłe losy, w których pojawiają się epizody miłosne oraz tajemnicze zdarzenia. Każda z osób, które poznaje wnosi do jego życia coś niezwykłego i niepowtarzalnego. Spotyka m.in. Trappa, mieszkańca wiedeńskich noclegowni, Łucję – morfinistę, Hedwigę, niemiecką stygmatycznkę oraz Ericha, młodego nazistę. Peter ma wrażenie, jakby był po trochu każdą z postaci, którą spotyka w swoim życiu. Dramatyczne losy napotkanych bohaterów stają się tłem wydarzeń mających miejsce w pierwszej połowie ubiegłego stulenia.

 

Książka jest opowieścią o różnych odmianach uwodzenia. Dla jednych przyciągającą formą są ideologiczne hasła, dla innych narkotyki, miłość, sztuka czy religia. Każdy ma jakaś słabość, której jest w stanie ulec pomimo wszystko. Ważną rolę odgrywają uwodziciele, z których najbardziej groźny i charakterystyczny jest pewien bezdomny malarz, którego bohater poznaje w Austrii.

 

„Uwodziciel” to książka o trudnych wyborach życiowych, które musi dokonywać każdy z nas. Tak naprawdę jednak jesteśmy tego wyboru pozbawieni. Stajemy się zabawka w rękach historii, która robi z nami, co tylko chce. Przedstawiona historia jest nieco przygnębiająca, ale przez to prawdziwa i poruszająca.