Brida to młoda irlandzka dziewczyna, która w pewnym momencie rozpoczyna duchowe poszukiwania. Na swojej drodze spotyka mędrca, który uczy ją, jak radzić sobie z lękami i przeciwnościami losu.

Spotyka także kobietę, która pokazuje jej czym jest magia. Zarówno mędrzec, jak i kobieta mają świadomość, że Brida ma niezwykły dar. Jednak, to tylko od niej zależy, jak go wykorzysta. Brida musi odpowiedzieć sobie na dręczące ją pytania. Musi również zachować harmonię między uczuciami, a pragnieniem przemiany. Jest to wzruszająca opowieść o miłości i tęsknocie za Drugą Połówką.

Brida jest dość kontrowersyjną bohaterką. Coelho przedstawił ją, jako poszukiwaczkę najważniejszych prawd duchowych, a jednocześnie jako zwykła dziewczynę, która pragnie miłości i akceptacji. Rozważania na czytelnika mogą wpłynąć inspirująco, jeżeli tylko właściwie się je odbierze. Na pewno nie wszystkim ta książka przypadnie do gustu, jak to jest w przypadku twórczości Paulo Coelho. Ma on stałe grono czytelników, którzy zachwycają się jego twórczością. Pozostali natomiast uważają, że są to jedynie wydumane opowiastki, które w żadnym stopniu nie odnoszą się do rzeczywistości.

Nie da się jednak ukryć, że opowiadania i powieści Paulo Coelho są wyjątkowe i mają w sobie coś z magii. Warto chociaż część z nich przeczytać. Na pewno można będzie nieco poszerzyć swoje horyzonty. Bez dwóch zdań „Brida” jest książką ciekawą, a z główną bohaterką poniekąd można się utożsamiać. W związku z tym, na pewno będziemy zadowoleni z tego, że właśnie ta książka trafiła w nasze ręce.