„Być jak płynąca rzeka” to zbiór felietonowych opowiadań, w których autor przedstawia zarówno własne historie, jak i te, które zostały mu opowiedziane lub sam je gdzieś usłyszał.

Dzieli się z czytelnikiem historiami z całego świata m.in. z Australii, Nowej Zelandii i Brazylii. W prosty sposób przypomina o tym, że trzeba umieć walczyć o swoje marzenia. Trzeba jednak mieć przy tym świadomość, że są niektóre drogi, których nie da się pokonać i przebyć zwycięsko. Trzeba zachować siły, aby przebyć także inne ścieżki.

Paulo Coelho przedstawia w swojej książce przykłady z życia w taki sposób, że nawet jego filozoficzne rozwiązania nie są tak uciążliwe i mogą zostać zrozumiane nawet przez mało wprawionego czytelnika. Objaśnia rzeczy pozornie proste, jednak na które większość z nas po prostu nie zwraca uwagi. Pokazuje sytuacje, które mają ogromny wpływ na wybór naszej życiowej drogi, a które nieraz pomijamy i lekceważymy. Krótkie, ale głębokie teksty zawarte w tej książce na pewno wiele wniosą do życia każdego czytelnika. Można również dzięki nim poznać myśli i spostrzeżenia samego autora o świecie i rzeczywistości, która go otacza. Czytając te refleksje, można odnieść wrażenie, że autor cieszy się z tego, że wreszcie znalazł czas, aby pobyć sam ze sobą. Przy niektórych jego tekstach warto zatrzymać się na dłużej, aby również wprowadzić własne przemyślenia i refleksje nad tym, o czym mówi autor.

„Być jak płynąca rzeka” jest książką mądrą i pełną ciekawych rozważań na temat otaczającego nas świata, na które na co dzień nie zwracamy uwagi.