Charlotte Link to znana i bardzo lubiana niemiecka pisarka. Szczególnie wysoko cenione są wciągające kryminały jej  autorstwa. „Ciernista róża” to doskonała, ale jednak pod wieloma odstająca od pozostałej twórczości książka tej autorki.

Karin Palmer ma około trzydziestu lat. Przyjeżdża z Berlina na niewielką angielską wyspę Guersney w celu oderwania się od codzienności, odetchnięcia i jakichś zmian. Karin ma nieco problemów głównie z własną psychiką. Wyjścia z domu, nawet te do sklepu są dla niej trudnym zadaniem. Dzięki lekom jedynie nie wpada co chwila w panikę. W wyniku różnych okoliczności Karin musi zamieszkać w przytulnym domu ponad siedemdziesięcioletniej Beatrice. To niezwykle uroczy dom, przy którym znajduje się przepiękny różany ogród. Pomimo ogromnej różnicy wieku między kobietami rodzi się przyjaźń. W ten sposób w główną fabułę został wpleciony drugi i do tego bardzo istotny wątek. W trakcie rozmów z Karin Beatrice wspomina dawne czasy II wojny światowej.

Wątek wspomnień Beatrice to ogromny atut tej książki. Bardzo ciekawa jest także osoba Karin oraz tło, dla głównych bohaterek. Mieszkańcy wyspy to ludzie bardzo różni, wśród których trudno znaleźć choć jedną postać prostą i jednoznaczną. Zdecydowanie najsłabszym punktem powieści jest wątek kryminalnych, bez którego książka ta mogłaby się spokojnie obejść. Jest to bowiem znakomita i bardzo piękna powieść obyczajowa. W tym wypadku autorka skupiła się głównie na opisie postaci i kontaktów międzyludzkich. To ludzie i ich psychika są głównymi bohaterami tej powieści.

Charlotte Link posługuje się bardzo dobrym, przyjemnym językiem, za którego sprawą jej powieści czyta się naprawdę wyśmienicie. „Ciernista róża” spodoba się nie tylko fanom kryminałów tej autorki. To znakomita pozycja także dla zwolenników powieści psychologicznych i obyczajowych.