„Dałem głosu ubogim” to forma zapisku ostatniego spotkania Ryszarda Kapuścińskiego ze studentami Uniwersytetu w Bolzano. Czytelnik może odnaleźć w tej książce niesamowitą atmosferę. Można poczuć się tak, jakby było się jednym ze studentów Kapuścińskiego. Takie spotkanie będzie niezwykłe. W książce znajdziemy także wykład Kapuścińskiego „Zrozumieć Innego, by ocalić świat” ,a także znakomitą biografię pióra dwóch włoskich dziennikarzy.

 

Kapuściński pokazuje nam w tej książce, na czym powinien skupić się dobry dziennikarz, aby właściwie wykonywać swoją pracę. Jeżeli przyjmie się określone zasady, dopiero wtedy można będzie powiedzieć, że uprawia się wysokie dziennikarstwo. Czytając te książkę, można odnieść wrażenie, że był on człowiekiem niesamowitym i pod wieloma względami wyjątkowym. Zawod reportera był wpisany w jego życie. Była to jego pasja oraz misja. Jak sam twierdzi, bez tych dwóch czynników nie można właściwie wypełniać tego zawodu.

 

Zdecydowanie, jest to przyjemna książka, która spodoba się każdemu, kto jest miłośnikiem twórczości i warsztatu Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego mistrza reportażu. Warto poznać jego historię i na chwilę zatrzymać się nad problemami, jakie porusza. Dzięki temu, można będzie odbierać świat, jak i zawód dziennikarza z całkiem innej perspektywy. Można będzie zobaczyć, z jakimi problemami spotyka się w swojej pracy reportażysta, a także jakie trudności napotyka na swojej drodze. Zdecydowanie będzie to pouczająca książka nie tylko dla dziennikarzy, ale także wszystkich fanów Kapuścińskiego.