Diabolika” to bardzo głośna powieść młodzieżowa, która szybko zdobyła ogromną popularność.

Akcja powieści dzieje się gdzieś w kosmosie na obcej planecie. Zupełnie odmienny od naszego świat został przez autorkę doskonale wykreowany. Diaboliki to silne i bezlitosne humanoidy. Nie mają uczuć ani własnej woli. To okrutne maszyny do zabijania. Diaboliki pełnią w tym dziwnym świecie funkcje strażników. Każdy z tych stworów ma za zadanie chronić jedną, wybraną osobę i tylko ta właśnie osoba może czuć się bezpiecznie.
Nemezis to jedna z diabolik. Ochrania córkę senatora, Sydonię. Kobiecie jednak grozi niebezpieczeństwo i tylko Nemezis może ją skutecznie ochronić. Między nimi dwiema istnieje silna więź. Sydonia jako jedyna chyba na całym świecie wierzy w to, że w Nemezis może mieć w sobie jakieś uczucia.
Aby obronić córkę senatora, diabolika zaczyna wnikać w świat wyższej polityki. Panują w niej bezlitosne zasady i brak jakichkolwiek skrupułów. Dla Nemezis będzie to jednak droga do odkrycia człowieczeństwa.

Powieść S.J. Kincaid porwała mnóstwo czytelników – nie bez przyczyny. To książka świetnie napisana przyjemnym i spójnym językiem. Pomysł na fabułę jest doskonały, nietypowy i bardzo dobrze poprowadzony. Autorka bardzo ciekawie stworzyła także postaci. Wszyscy bohaterowie powieści, na czele z Nemezis są wyraziści i konsekwentnie wykreowani. W zasadzie nie ma czego się tak naprawdę przyczepić.

„Diabolika” zaliczana jest do literatury młodzieżowej, ale z całą pewnością trafi także do starszych i bardziej dojrzałych czytelników.