Dręczyciel” to świetne połączenie romansu z thrillerem. Książka wciąga od pierwszych stron i choć jej bohaterami są głównie licealiści, to spodoba się osobom w bardzo różnym wieku.


Tate i Jared znają się od dzieciństwa. Są bardzo bliskimi przyjaciółmi. Znają swoje wszystkie sekrety. Nagle jednak coś się zmienia. Z dnia na dzień Jared zmienia swoje zachowanie. Zaczyna praktycznie bez powodu dręczyć Tate, poniżać ją, nawet bić. Dziewczyna jest w szoku, bo nie rozumie zachowania swojego przyjaciela. Stara się schodzić mu z drogi, ale to jeszcze bardziej prowokuje go do dręczenia jej. W końcu Tate ucieka na rok do Paryża. Wraca z Francji zupełnie zmieniona. Nabrała wreszcie sił, aby walczyć ze swoim prześladowcą. Postanowiła chodzić z podniesioną głową. Nie jest to łatwe, ponieważ Jared, jej były przyjaciel, zna jej wszystkie słabości. Do tego dziewczyna, a wraz z nią sam czytelnik cały czas zadaje sobie jedno pytanie: Dlaczego chłopak zachowuje się w taki sposób? Co stoi za tak radykalną zmianą jego zachowania?


„Dręczyciel” to książka niebywale wciągająca już od pierwszych stron. Akcja jest bardzo dynamiczna, oparta głównie na dialogach. Autorka świetnie buduje nastrój. Zakończenie jest bardzo zaskakujące, ale dające także wyczerpującą odpowiedź na wszystkie pytania.

Bohaterowie książki to głównie licealiści. Miejscem akcji są przede wszystkim szkolne korytarze. Mogłoby się wydawać zatem, że fabuła będzie adekwatna do bohaterów: prosta, banalna, niedojrzała. Okazuje się jednak, że „Dręczyciel” to powieść bardzo dojrzała. Zachowanie bohaterów ma głębszy sens.

Czytelnik jest świadkiem ogromnej przemiany Tate. Na początku jest faktycznie ofiarą. Później jednak nabiera mnóstwo siły. Jest zdeterminowana, wie, czego chce i potrafi wyrażać swoje zdanie. Jednocześnie nie jest przeidealizowana, dzięki czemu zyskuje na wiarygodności.

Powieść trzyma w napięciu przez cały czas. Zachowanie Jareda jest niezwykle zagadkowe i nie pozwala nawet na chwilę odłożyć książkę. To także świetna zapowiedź kolejnych powieści z cyklu autorstwa Penelope Douglas.