Duma i uprzedzenie” to przepiękna powieść, z której pochodzi jedno z najlepszych i najbardziej znanych pierwszych zdań książki: „Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony”. To jedno zdanie w znakomity sposób pokazuje nam, o czym będzie książka.

Powieść Jane Austen można traktować albo jak powieść o miłości z XIX wieku, albo jako humorystyczną historię kostiumową o zamążpójściu. Wybór zależy wyłącznie od poczucia humoru czytelnika.

Mamy przełom XVIII i XIX wieku, angielską prowincję. Państwo Bennet mają niemały problem. Przyszedł czas, aby zacząć wydawać swoje pięć dorosłych już córek za mąż. Trudno jednak aż o pięciu kawalerów na angielskiej prowincji tym bardziej dla niezbyt zamożnych dam, które w swoim posagu nie mogą wnieść wiele. Kiedy zatem do sąsiedniego majątku wprowadza się przystojny i niesłychanie bogaty pan Bingley, w sercu pani Bennet pojawiła się nadzieja…

Pani Bennet, kobieta o bardzo dobrej woli, acz niewielkim i ciasnym umyśle, uważa, że celem życia kobiety jest wyjście za mąż. Zrobi wszystko, aby jej kochane córki cel ten osiągnęły, niezależnie czy tego chcą, czy też nie. Jak zobaczymy na kolejnych stronach powieści, osoba samego męża również nie ma większego dla pani Bennet znaczenia. Ważne, by był.

Nawet jeśli ktoś jeszcze nie czytał „Dumy i uprzedzenia”, to na pewno choć raz o niej słyszał. Powieść ta obecna jest w filmie, literaturze po dziś dzień, a pana Darcy’ego powinno się kojarzyć chociażby z „Dziennika Bridget Jones”. Powieść Jane Austen już na zawsze zapisała się w kanonie literatury światowej. W trakcie lektury czytelnik widzi przede wszystkim ogromny zmysł obserwacji autorki. Opisuje ona współczesny jej świat, prowincjonalne obyczaje, małostkowość, obnaża go, pokazuje jego wszystkie wady, ale i jego zalety. Jednocześnie robi to z tak ogromną dawką inteligentnej ironii, że nie sposób nie wybuchać co jakiś czas śmiechem. Tak, humor Jane Austen bawi do dziś.

Duma i uprzedzenie” to powieść o miłości, o zamążpójściu, ale także o plotkach i pozorach. Dowiadujemy się, że przede wszystkim pozory mylą, a lekarstwem na wszystkie wątpliwości, tajemnice i niedomówienia jest szczera rozmowa. Co by było, gdyby Elżbieta i pan Darcy nie odważyli się wreszcie ze sobą porozmawiać? To właśnie jest w dużej mierze tematyką powieści: duma, próżność oraz uprzedzenia i plotki.

Powieść była kilkakrotnie ekranizowana. Jej miłośnicy cenią sobie przede wszystkim kilkuodcinkowy serial BBC, gdzie w postać pana Darcy’ego wcielił się Colin Firth. Aktor ten zdaniem bardzo wielu fanów idealnie odzwierciedlił honorowego, dumnego i nie zawsze sympatycznego, samotnego a bogatego mężczyznę.