Dwór cierni i róż” to kolejna powieść autorki bestsellerowego „Szklanego tronu”. Jest to jedna z bardziej popularnych książek młodzieżowych z wyraźnym wątkiem fantastycznym.

Dziewiętnastoletnia Feyre jest łowczynią. Jej życie jest dość monotonne i cokolwiek smutne. Mieszka w wiosce. Nie zna życia poza jej granicami. Stanowi podporę rodziny. Udaje się na polowania, aby zapewnić swoim bliskim pożywienie. Właśnie w czasie jednego z tych polowań dochodzi do pewnego zdarzenia. Feyre zaszła dalej niż zwykle. Znalazła się bardzo blisko granicy z krainą zamieszkaną przez niezwykłe, magiczne istoty. Słyszała o tym miejscu wiele plotek, baśń i mitów, ale żadne z nich nie były zbyt wesołe. Ludziom po drugiej stronie granicy świat Fae kojarzył się przede wszystkim z niebezpieczeństwem. Dziewczynie udaje się jednak zabić wilka. Okazuje się, że nie było to zwykłe zwierzę. Krótko po tym zjawia się przedstawiciel Wysokiego Rodu, prawdziwa bestia, która pragnie odwetu. Feyre zmuszona jest do opuszczenia rodziny i spędzenia w magicznym świecie resztę swoich dni. Tam odkrywa, że jej porywacz, Tamlin wcale nie jest zwierzęciem. To przedstawiciel rasy nieśmiertelnych wróżek, które kiedyś rządziły światem. Feyre przebywa na dworze Tamlina i w miarę upływu czasu stosunki między nimi dwojgiem ulegają zmianie. Jak łatwo przewidzieć rodzi się uczucie między dwójką bohaterów.

Dwór cierni i róż” to kolejny przykład bardzo popularnego zwłaszcza w młodzieżowych powieściach retellingu. Polega on na opowiadaniu na nowo znanych już mitów, legend i baśni. Książka Sary J. Mass stanowi bardzo efektowne połączenie „Pięknej i Bestii” z legendami o czarodziejskich istotach. W świecie stworzonym przez autorkę nie brak magii, elfów, wróżek i wielu innych postaci. Nie brak tu także dynamicznej akcji, świetnie wykreowanych postaci oraz spójnej, przyjemnej fabuły.