„Dzieci świata” to historie, które Martyna Wojciechowska usłyszała od dzieci. Bohaterami jej książki są Matina, Lien, Mali, Zuzu i Merbatu. Poznajemy ich troski, a także historie.

Tym samym jesteśmy w stanie zobaczyć, w jakiej rzeczywistości żyją. Dzieci pokazują kulturę, w której żyją, obyczaje, a także tradycyjne wartości. Czytając taką książkę dziecku, można pokazać mu czym jest tolerancja i odmienność. Opowieści są o tym, jak to jest być żywą boginią i mieszkać w pałacu w Nepalu, dlaczego najlepsi biegacze świata rodzą się w Etiopii, gdzie można spotkać kobiety, których szyje są 3 razy dłuższe niż nasze, albo w jakim kraju dzieci żyją w pływających wioskach.

Jest to rewelacyjna książka dla dzieci, dzięki której będą mogły one poznać niezwykły, odległy świat. Ich horyzonty zdecydowanie ulegną poszerzeniu. Książka zabiera dziecko i rodziców w podróż do świata, w którym nie ma telewizorów, komputerów. Rzeczywistością są domy na palach, chaty zrobione z błota i odchodów zwierząt. Można będzie zobaczyć dzieci uśmiechnięte od ucha to ucha, które żyją właśnie w takich miejscach, choć nie mają dostępu do słodyczy i innych luksusów, do których europejskie dzieci są przyzwyczajone. Można będzie w ten sposób pokazać dziecku, że inne dzieci mają gorzej i trudniej w życiu, a i tak odnajdują szczęście w prostych rzeczach.

Dzięki takim książka jak ta można rozszerzyć horyzonty myślowe dziecka i pokazać mu, że istnieje również inna rzeczywistość niż ta, do której jest przyzwyczajone. Na pewno książka ta będzie pouczająca.