Poruszająca studium bólu i cierpienia powieść pokazuje, jak radzić sobie z wielką stratą w życiu i niewyobrażalnym cierpieniem. Jedna chwila nieuwagi w supermarkecie sprawia, że 3letnia Kate zostaje porwana niemal na oczach swojego ojca, Stephena Lewisa. Zdarzenie to wpływa negatywnie zarówno na jego życie, jak i małżeństwo.

Jest to także dla niego pretekst, aby zajrzeć w głąb siebie. Może powrócić do świata pragnień i wspomnień.

Temat książki jest nieco oczytany, jednak w znacznie bardziej ciekawy sposób przedstawiony niż dotychczas. McEwan robi to w znakomity sposób, o czym można się przekonać czytając jego inne książki. Porusza tematy trudne w taki sposób, że jeszcze lepiej trafiają do wyobraźni człowieka. Pokazuje on, że jeden moment nieuwagi może zmienić życie o 180 stopni i wywrócić wszystko, co do tej pory były ustalone i znane. Przeważnie opisywane są odczucia kobiet, które straciły dziecko. Tym razem pokazywana jest perspektywa mężczyzny. I być może dlatego to wszystko jest tak ciekawe. Można spojrzeć na ten problem oczami ojca oraz męża i zrozumieć w pewien sposób męską psychikę. Na pewno będzie to niezwykle wartościowe doświadczenie, które może wiele dać i pokazać.

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. W związku z tym, na pewno nie będziemy żałowali tego, że właśnie po nią sięgnęliśmy. Porusza bardzo ważne tematy, a to jest niezwykle istotne. W końcu, warto czytać książki, w których zawarte są życiowe tematy. W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe. Także porwanie dziecka.