Dziedzictwo” to druga część cyklu „Wybrani”. Ta bestsellerowa saga zyskała wiernych czytelników w wielu krajach.


Najbardziej ekskluzywna szkoła w Wielkiej Brytanii, czyli Akademia Cimmeria kryje za swoimi murami wiele mrocznych tajemnic. Letni semestr skończył się dość tragicznie, o czym zresztą był tom pierwszy tej sagi. Wydawać by się zatem mogło, że dalej może być tylko lepiej, że limit zła został wyczerpany. Tymczasem Allie, główna bohaterka, ani w czasie letniej przerwy, ani w trakcie nowego semestru w ogóle nie czuje się bezpieczniej. Znów ktoś ją ściga, znów ktoś chce ją porwać, znów znalazła się w tarapatach.
Allie postanawia zacząć uczęszczać na zajęcia Nocnej Szkoły. W ten sposób ma szansę nauki obrony przed swoim prześladowcą. Jedyną ostoją bezpieczeństwa dla dziewczyny jest jej chłopak Carter. Pomiędzy tą dwójką ktoś jednak stanie. Jak potoczą się dalsze losu związku głównej bohaterki?


Wraz z nowym semestrem w książce pojawiło się wiele nowych twarzy. Niektóre z tych osób, jak nowa znajoma Allie, będą miały do odegrania swoje role.


Powieść autorki wciąga od pierwszych stron z dwóch głównych powodów. Jednym z nich jest oczywiście ciekawa fabuła. Jest tu trochę mrocznych tajemnic, ryzyka i niebezpieczeństwa, mnóstwo zagadek i nowych pytań. Jest także sporo akcji i mnóstwo ciekawych postaci. Autorka ma ogromny dar tworzenia postaci. Żaden z bohaterów jej powieści nie jest płaski. W każdym kryje się jakaś głębia, choć niekoniecznie mroczna tajemnica. Bohaterowie to nie statyści, nie tylko tło. Drugim powodem jest styl pisania autorki. Daugherty potrafi świetnie operować słowem. Ponadto nadaje swoim powieściom jeden, stały rytm, przez co trudno się od historii oderwać.


„Dziedzictwo” odpowiada na wiele pytań zadanych w poprzednim tomie. Wyjaśnia wiele zagadek, ale jednocześnie zawiera jeszcze wiele innych.