„Dzień na Harmenzach” to opowieść Borkowskiego o czasach spędzonych w obozie koncentracyjnym. Pokazuje, jak człowiek jest w stanie przystosować się do nieludzkich warunków panujących w tamtych trudnych czasach. Autor w bardzo dokładny sposób opisuje to, co wtedy działo się w obozie i jak ludzie zachowywali się względem siebie. Przedstawia dokładnie, jak wyglądała obozowa rzeczywistość. Historia ta pokazuje wręcz niemożliwą zdolność przystosowywania się ludzi do warunków, w jakim przyszło im przebywać. Sposób, w jaki Borowski opisuje rzeczywistość obozu bardzo działa na wyobraźnię. Książka porusza do głębi i sprawia, że przez długi czas nie będziemy mogli o niej zapomnieć. I nigdy nie powinniśmy zapominać o czas, w których ludzie byli traktowani jak zwierzęta, albo nawet jak przedmioty.

 

Na pewno bardzo istotne jest, aby pamiętać o dawnych czasach, które co prawda minęły, ale jeżeli ludzie nie otrząsną się, mogą oczywiście powrócić. Na pewno książka wywrze na każdym bardzo duże wrażenie. Nie można będzie o niej zapomnieć przez długi czas, ponieważ poruszana w niej tematyka jest niezwykle dramatyczna. Na pewno jednak warto sięgnąć po tę książkę, aby poznać prawdę o obozie koncentracyjnym i nieszczęściu, jakie spotkało wtedy ludzi.

 

Dzięki temu, że zdecydujemy się na przeczytanie „Dzień na Harmenzach’, będziemy mogli zobaczyć, jak okrutne były czasy wojny oraz jak traumatyczna mogła być tamta rzeczywistość. Warto od czasu do czasu sięgnąć po książkę, która dotyka tematyki obozowej. Można będzie nieco odświeżyć sobie wtedy pamięć.