Dziewczyna, która igrała z ogniem” to druga część niezwykle popularnej serii „Millenium”. W tej książce główną bohaterką jest niezwykle tajemnicza Lisbeth Salander.

Akcja powieści toczy się rok po wydarzeniach z poprzedniego tomu. Lisbeth podróżuje po wielu krajach, wydaje mnóstwo pieniędzy i stara się na swój sposób cieszyć się życiem. Nie nawiązuje kontaktów, ale żyje bardzo spokojnie. W tym czasie Mikael Blomkvist całkowicie poświęca się pracy w redakcji. Kilka dni przed premierą nowego wydania dochodzi do straszliwych zbrodni. Podejrzaną jest Lisbeth, w której morderstwa przywołują wspomnienia z dramatycznej przeszłości.

Dwoje dziennikarzy zajmuje się siatką przestępczą przemycającą ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji i wykorzystywaniem ich w branży seksualnej. W działalność, w której kobiety stają się towarem, zamieszane jest wiele osób zajmujących wysokie stanowiska w polityce.

Po krótkotrwałym zwolnieniu tempa w powieści nagle następuje gwałtowne przyspieszenie akcji. Na ostatnich 250 stronach książki rozwiązuje się mnóstwo spraw, a przede wszystkim dwie najważniejsze: morderstwa oraz przeszłość Lisbeth.

Stieg Larsson był mistrzem budowania napięcia. Autor bawił się ze swoimi czytelnikami, tworzył całe mnóstwo licznych zagadek, ale co najważniejsze, nie zapominał o zakończeniu rozpoczętego wątku, o udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania.

Lisbeth to postać bardzo ciekawa, niezwykle charyzmatyczna. Zamknięta w sobie, nieufna, nawet dziwna, ale niedająca się zapomnieć. Zachowanie Lisbeth ma jakieś przyczyny. Jest to postać bardzo skomplikowana, którą poznaje się powoli, bez przerwy odkrywa się coś nowego na jej temat.

Każda z części cyklu „Millenium” jest ciekawa i wciągająca. Dla wielu osób właśnie „Dziewczyna, która igrała z ogniem” jest najlepszą powieści tej serii.