Na podstawie historii Krystyny Chiger, autorki i jednocześnie głównej bohaterki powieści Agnieszka Holland nakręciła poruszający film „W ciemności”.

Ośmioletnia Krysia mieszka we Lwowie. Pochodzi z dość zamożnej rodziny Chigerów. Jej rodzice zajmują się tekstyliami. Ich życie jest bardzo przyjemne, nie brak im czasu i pieniędzy na liczne rozrywki. Wszystko się jednak kończy, gdy zerwany zostaje pakt o nieagresji z Niemcami. Wtedy zaczyna się też jawna dyskryminacja Żydów mieszkających we Lwowie. Niemcy zabierają Chigerom ich majątek, a rodzina zmuszona jest zamieszkać w bardzo złych warunkach w getcie. W 1943 roku zaczęto przeprowadzać likwidację getta. Wtedy wiele rodzin próbowało uciekać. Niektórzy schronili się w kanałach. Tam właśnie znalazł ich Leopold Socha wraz z kolegami. Socha, o którym Krysia mówi „Poldek”, był kanalarzem, krętaczem, na pewno nie był osobą o krystalicznie czystym charakterze. Na początku jego pomoc Żydom miała czysto materialne pobudki. Z biegiem czasu jednak rodzi się w nim nie tylko głęboka sympatia, ale również prawdziwa lojalność i przyjaźń. Krysia wraz z innymi rodzinami ukrywała się w kanałach przez 14 miesięcy.

„Dziewczynka w zielonym sweterku” jest książką niezwykle poruszającą. Autorka wciela się w rolę narratorki i to z jej punktu widzenia poznajemy wszystkie wydarzenia. Dialogów jest tu bardzo niewiele. Powieść ma formę raczej opowieści, monologu, przez co ma charakter bardzo osobisty.

Jak każda książka o II wojnie światowej, tak i powieść Krystyny Chiger porusza trudne tematy, bardzo bolesne. Tu mamy jednak nie tylko tragiczne przeżycia. Poznajemy także dość dokładnie życie Żydów w przedwojennym Lwowie, również życie Polaków w czasie wojny. Porusza przemiana Poldka i zachwyca jego odwaga.

Takie książki jak właśnie „Dziewczynka w zielonym sweterku” stanowią doskonały opis życia w czasie wojny, strasznych wydarzeń tego okresu. Takie książki powinno się czytać po to właśnie, aby o tej tragicznej historii wiedzieć jak najwięcej.