„Dziwne losy Jane Eyre” to książka, która po raz pierwszy ukazała się w 1847 roku i od razu stała się wielkim sukcesem wydawniczym. Jest zaliczana do szczytowych osiągnięć literatury wiktoriańskiej. Łączy melodramatyczną fabułę z wnikliwą obserwacja psychologiczną oraz nastrojem tajemnicy i grozy. Główną bohaterką powieści jest osierocona dziewczyna, która rozpoczyna pracę jako nauczycielka w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera. Zostaje jego narzeczoną. Rochester ma jednak ponury sekret, którego jak do tej pory nikomu nie zdradził.

 

Książka opowiada o wielkim uczuciu, które połączyło ludzi z różnych sfer. Był to oczywiście mezalians w świecie, w którym konwenanse decydowały o towarzyskim istnieniu. Powieść jest prawdziwym arcydziełem literackim. Opowieść przedstawiona jest w sposób bardzo barwny i obrazowy. Pojawia się wiele szczegółów i detali, które pozwalają czytelnikowi wyobrazić sobie wygląd bohaterów, a także to co w danej chwili się dzieje. Jest to zdecydowanie książka, która na długo zapada w pamięć. Występuje tu kompletność, na którą składa się wyobraźnia autorki, klimat czasów i miejsca, oryginalność postaci oraz ponadczasowy motyw ludzkiej miłości do drugiego człowieka.

 

Czytając tę książkę można będzie poznać kilka uniwersalnych prawd, a także poznać realia epoki, w której była pisana. Będzie to niesamowita podróż w przeszłość, która będzie na pewno bardzo ciekawa. Zdecydowanie, warto zagłębić się w świat kreowany przez Charlotte Brontë. Jest to świat niezwykłych i pełen ludzkich rozterek.