John Grisham nie bez powodu nazywany jest mistrzem thrillera prawniczego. Tytuł ten dzierży niepodzielnie od bardzo wielu lat i nie widać nawet na dalekim horyzoncie kandydata na jego następcę. To właśnie „Firma” przez wielu wskazywana jest jako najlepsze dzieło amerykańskiego autora. Ekranizacja tej powieści stała się kasowym sukcesem nie tylko dla producentów, ale i samego Grishama.

Bohaterem powieści jest młody, bardzo zdolny i wyróżniający się student prawa, Mitchell McDeere. Dzięki stosunkowo wcześnie zdobytej bardzo dobrej reputacji może on przebierać w wielu ofertach pracy. Kancelarie prawne tylko czekają na takie obiecujące gwiazdy prawa jak on. Mitchell otrzymuje niezwykle atrakcyjną ofertę pracy z niepozornej, bo i niedużej firmy znajdującej się w Memphis. Bardzo wysokie zarobki zachęcają jego i jego żonę do przeprowadzki. W krótkim czasie po rozpoczęciu pracy do bohatera docierają agenci FBI. Od nich dostaje propozycję, której nie sposób odrzucić. Agenci mówią Mitchellowi, że jego firma zajmuje się praniem brudnych pieniędzy. W świetle tego Mitchell ma dwie możliwości – może współpracować z FBI i przekazywać im wszystkie niezbędne, zwykle poufne informacji lub pójść do więzienia. Co wybierze młody prawnik?

Firma” to powieść napisana po mistrzowsku. Już od samego początku autor postawił na stopniowe, ale sukcesywne budowanie napięcia. Warsztat pisarki i talent literacki autora to wartości bezdyskusyjne. Choć powieść ta została wydana ponad 25 lat temu, to wciąż uważana jest za klasykę gatunku. Co rok powstaje wiele nowych thrillerów, ale próżno szukać książek na takim poziomie, jaki prezentował John Grisham.