„Pani Bovary” to książka, którą powinien przeczytać każdy. Jest to książka zaliczana do klasyki światowej literatury. Dzięki temu, że przekład i komentarz został wykonany przez Ryszarda Engelkinga, można po raz pierwszy przeczytać ją w formie zbliżonej do oryginału. Właśnie dlatego, warto wybrać najnowszy przekład książki, a nie tę wersję z 2005 roku, która jest znacznie uboższa. Nowa wersja została znacznie ulepszona, co na pewno przypadnie do gustu każdemu znawcy. Warto rozpocząć czytanie książki od przemowy. Tłumacz wyjaśnia w niej, jak powinno się czytać tę książkę. Pokazuje to, w taki sposób, aby faktycznie czytelnik mógł przeczytać książkę zgodnie z założeniami autora.

 

„Pani Bovary” to opowieść o miłości naiwnego wdowca doktora Karola Bovary’ego, do cnotliwej córki jego pacjenta, Emmy Rouault. Autor pokazuje upadek kobiety już w momencie zawarcia przez nią związku małżeńskiego.

 

Książka oczaruje czytelnika przede wszystkim historią. Poznajemy głównego bohatera, którego los jest jednocześnie bardzo tragiczny, jak i przejmujący. Bardzo dobrze ukazany jest portret psychologiczny postaci, ze wszelkimi szczegółami i niuansami. Na pewno jednak, trzeba przygotować się na to, że nie jest to książka, którą można czytać w pośpiechu. Potrzebuje odpowiedniej atmosfery. Nie nadaje się ani do czytania na przystanku, ani w tramwaju, ani w autobusie, ani w pociągu. Jest to książka, którą trzeba się delektować i zagłębiać w jej niezwykłą historię. Dzięki temu, uda nam się przeżyć jedną z nieuwspanialonych przygód w życiu.