Spośród wielu sobie podobnych powieści młodzieżowych „Fobos” zdecydowanie wyróżnia się bardzo pomysłową fabułą. Umieszczenie akcji w kosmosie, a jednocześnie ominięcie wątku fantasy było bardzo ciekawym i udanym zabiegiem.


Stany Zjednoczone popadają w coraz większe zadłużenie. Na skutek rychłego bankructwa wyprzedają praktycznie wszystko. Również NASA z całym swoim dorobkiem przeszła w ręce ogromnego, prywatnego przedsiębiorstwa. Firma musi jednak zarabiać. Wymyśla zatem nietypowe reality show, którego zadaniem ma być przede wszystkim generowanie kolosalnych zysków. Program Genesis docelowo ma polegać na kolonizacji Marsa. W castingach wybranych zostaje sześcioro dziewcząt i tylu samo chłopców w wieku od 17 do 20 lat. Po dość pobieżnym przeszkoleniu udają się oni w misję kosmiczną. Nie znają się nawzajem i nic o sobie nie wiedzą. Każdego dnia lotu odbywają się sześciominutowe randki. Już na Czerwonej Planecie młodzi ludzie dobierają się w pary. Wszystko jest oczywiście transmitowane 24 godziny na dobę. Telewidzowie mogą uiszczać dowolne wpłaty na konta swoich ulubionych uczestników. Będzie to ich posag w nowym domu, czyli na Marsie.


Wśród uczestników jest Leonor. To młoda dziewczyna z bardzo trudną przeszłością. Jako dziecka mieszkała w wielu rodzinach zastępczych. Dla niej program Genesis nie jest okazją do bycia sławną. Leonor chce po prostu uciec od swojego trudnego życia, a projekt wydaje się świetną ku temu okazją.

„Fobos” to świetny pomysł i ciekawa fabuła, która jednak w rękach innych autorów mogłaby się posunąć w złą, tę bardziej mdłą i romantyczną stronę. Tu na szczęście jest coś więcej niż zwykłe love story w kosmosie. Przedstawiony został mechanizm komercyjnego zarabiania na bezmyślnej publice. Przerażać może fakt, że gdyby się tak głębiej zastanowić, to takie reality show mogłoby mieć szansę w znanym nam świecie, tu i teraz.


Jedynym minusem całej powieści jest właściwie wątek tych sześciominutowych randek. Dialogi i zachowania uczestników wydawały się bardzo suche i wymuszone. Kompletnie nie pasowały do reszty fabuły. Cała reszta była jednak bardzo interesująca.