Gang różowych kapeluszy” to pełna ciepła książka, której bohaterkami są panie w starszym już wieku. Udowadniają one, że nawet jesień życia jest szansą na poznanie czegoś nowego.

Książka zaczyna się dość smutno. Maria bardzo ciężko przeżywa ceremonię pogrzebową swojego ukochanego męża Gucia. Dużym oparciem są dla kobiety jej przyjaciółki, czyli Barbara, Serafina i Olga. Dzięki ich wsparciu Marii łatwiej jest przeżyć nie tylko pogrzeb, ale także nieprzyjemne spotkanie z byłą żoną Gucia i ich okropnymi dziećmi. Jak się jednak bardzo szybko okazuje, śmierć to nie ostatnie smutne wydarzenie.


Jak widać, początek jest dość smutny. Cała powieść nie jest jednak przygnębiająca. W życiu czterech przyjaciółek pojawiają się przykrości, ale także masa radości. Starsze panie mają wbrew pozorom mnóstwo wigoru i energii do życia. To kobiety bardzo naturalne, dokładnie takie, jakie moglibyśmy spotykać na co dzień. Nie zawsze jest im łatwo, ale wspierają się nawzajem, co znacznie pomaga im w znoszeniu codziennych przeciwności losu.

Anna Szczęsna stworzyła bardzo ciepłą i pouczającą opowieść. Bohaterki są po sześćdziesiątce, ale nie oznacza to wcale tego, że siedzą spokojnie i czekają na swój koniec. Kobiety mają za sobą długie życie, jednak każdego dnia są gotowe na nowe doznania i nowe wydarzenia. Nie boją się uczuć, pragną jeszcze miłości. Na przykładzie tytułowego Gangu, czyli czterech uroczych, starszych pań widać także, że prawdziwa przyjaźń znacznie ułatwia codzienne życie. Wsparcie bliskich osób, którym można zaufać, jest w każdym wieku bardzo ważne.