Poruszająca powieść Johna Greena „Gwiazd naszych wina” otrzymała tytuł najlepszej książki młodzieżowej 2012 roku wg New York Times. Powieść ta porusza bardzo ciężką tematykę, a mimo to czyta się ją niezwykle przyjemnie.


Główną bohaterką powieści jest nastoletnia Hazel. Dziewczyna cierpi na śmiertelny nowotwór w czwartym stadium. Jej stan jest bardzo poważny. Bez przerwy towarzyszy jej butla z tlenem, która dostała imię Philip. Na jednym ze spotkań grupy wsparcia Hazel poznaje Augustusa Watersa. To młody, ale również bardzo ciężko chory chłopak obdarzony niezwykłą charyzmą. Jest błyskotliwy, ma ogromne poczucie humoru, bardzo pewny siebie. Szybko zdobywa serce Hazel.


Przewodni motyw powieści Johna Greena jest niezwykle dołujący. Ciężka choroba, powolne umieranie, ból i cierpienie w kontekście tak młodych ludzi nie brzmi zbyt wesoło. Hazel i Augustus w żadnym wypadku jednak nie poddają się. Cechuje ich ogromny dystans do śmierci. Chcą się cieszyć tą resztką życia, jaka im pozostała.


„Gwiazd naszych wina” to powieść bardzo wzruszająca. Takie książki z reguły wywołują pozytywne emocje. Książka Johna Greena wyróżnia się jednak tym, że mimo przykrej tematyki czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Główni bohaterowie z łatwością zyskują sympatię czytelnika. Zachwycają swoim dystansem i dojrzałością, z jaką podchodzą do tak trudnych spraw.

Autor poświęcił dużo uwagi na opisanie reakcji bliskich chorych osób. Nie wszyscy reagują na śmierć podobnie. Jedni poświęcają swoim chorym dzieciom każdą godzinę. Inni tej ciężkiej choroby, tej zbliżającej się śmierci zwyczajnie się boją.

Książka doczekała się kinowej ekranizacji. I film, i powieść cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród osób będących rówieśnikami bohaterów.