„Hobbit” to pierwsza książka autora „Władcy Pierścieni”, którym był  John Ronald Reuel Tolkien. Zyskała ona bardzo dużą popularność. Chyba nie ma obecnie na świecie osoby, która nie słyszałaby o Hobbitach. Od 1937 roku jest nieprzerwanie wznawiana na całym świecie. Książka została napisana z myślą o dzieciach Tolkiena. Stała się natomiast klasykiem i wstępem do niesamowitego cyklu Władcy Pierścieni. To właśnie w Hobbicie Tolkien po raz pierwszy odmalował wypełnioną przez smoki, czarodziei i magiczne przedmioty krainę, która jest niespotykana. Pokazał niezwykle barwnych bohaterów, którzy walczą ze złem. Pokazał ponadczasowy motyw, czyli właśnie walkę dobra ze złem.

 

„Hobbit” jest powieścią o podróży, której podjął się hobbit Bilbo Baggins. Wraz z innymi kransoludami wyrusza w podróż, aby wykraść strzeżone przez smoka złoto. Baggins jest specyficzną postacią. Ceni sobie dobre jedzenie, spokój i wygodę, ale jego udziałem staje się wielka przygoda, której z początku jest dość niechętny. Potem okazuje się jednak, że jest jednym z najdzielniejszych hobbitów, jacy tylko stąpali po tej ziemi.

 

Czytając tę książkę można poczuć się jak mała dziewczynka lub mały chłopiec, którym znakomity gawędziarz opowiada niezwykłą historię pełną legend i wierzeń. Można zatracić się w świecie przedstawianym przez Tolkiena. Jest to świat wypełniony niezwykłymi wyprawami, które są niebezpieczne, a jednocześnie fascynujące. Plastyczne opisy sprawiają, że wyobraźnia pracuje zawsze na wysokich obrotach, co jest wielką mocą tej książki.