Jedyna” to trzecia, a zatem ostatnia część trylogii „Selekcja”. W tomie tym rozstrzygną się losy głównej bohaterki powieści, Ami.

America trafiła do ostatniego etapu wraz z trzema innymi dziewczętami. Ma ogromną szansę na to, aby zostać królową i rozpocząć prawdziwie luksusowe życie. Ami jet uwielbiana przez prostych ludzi. Nie zyskała jednak sympatii króla, który jest do niej wręcz wrogo nastawiony. Wciąż nie wiadomo, kogo wybierze. Czy jej serce wróci do ukochanego Aspena, czy może zostanie przy czarującym księciu Maxonie?

Trzecia część to dalszy ciąg trójkąta miłosnego, co może być poniekąd irytujące. Po tylu stronach historii można by się spodziewać większej ilości akcji. Tymczasem Ami wciąż waha się pomiędzy dwoma mężczyznami i w zasadzie ciężko określić stan jej uczuć.

Ostatnia część trylogii pokazuje jeszcze więcej o samej Illei. Wątek wojny domowej dodaje akcji i dynamiki. Ponadto można więcej się dowiedzieć na temat samego kraju i systemu panującego w nim.

Autorce udało się wykreować bardzo ciekawe postaci. Ami nie jest krystaliczna. Potrafi być czasem irytująca, na pewno ma bardzo buntowniczą naturę. Można ją lubić bądź nie, ale na pewno nie pozostaje obojętna.

Cała trylogia Kiery Cass zachwyciła czytelników w bardzo wielu krajach. Przedstawiony przez autorkę świat jest wyrazisty, zachwycający i barwny. Pomysł Eliminacji jest ciekawy i dający ogromne możliwości, które zresztą pisarka wykorzystała. Dzięki wprowadzeniu wątku wojny domowej książka stała się jeszcze ciekawsza i mniej monotonna.