W „Jedynej szansie” autorstwa Harlana Cobena miłośnicy thrillerów znajdą wszystko, co lubią najbardziej, czyli zagmatwaną intrygę, straszną zbrodnię, skomplikowane śledztwo, doskonałe dialogi i zaskakujące zakończenie.

Głównym bohaterem powieści jest doktor Marc Seidman. Jest on wziętym chirurgiem plastycznym, cieszącym się dużym poważaniem klientów, pacjentów i innych lekarzy. Jego kariera przebiega spokojnie i wciąż z sukcesami. Jednocześnie wiedzie on bardzo przyjemne życie rodzinne. Ma kochaną żonę i sześciomiesięczną córeczkę, którą kocha bez pamięci. Pewnego dnia jednak całe to jego wspaniałe życie legło w gruzach. Jego żona zostaje zastrzelona, córeczka porwana, a on sam dostaje dwa strzały: w głowę i pierś. Zapada w śpiączkę, z której budzi się po kilku tygodniach. Jest nieszczęśliwy i zdezorientowany. Nie ma żadnych przypuszczeń co do sprawcy tej zbrodni. Jednocześnie okazuje się, że FBI zajmujące się tą sprawą podejrzewa właśnie Marca. Co więcej, porywacze maleńkiej Tary zgłosili się z żądaniem okupu. Marc musi w tym samym czasie poszukiwać swojej córeczki i bronić swojej niewinności.

Akcja powieści przebiega w szalonym tempie, które w dodatku z rozdziału na rozdział staje się coraz szybsze. Książkę tę wręcz się połyka, a nie tylko czyta. Naprawdę nie da się oderwać choćby na chwilę. Wiele osób uważa, że właśnie „Jedyna szansa” spośród książek Cobena jest jedną z najlepszych opowieści. Historia w niej opisana jest bardzo smutna i uderza w najczulsze strony w każdym z nas. W końcu cierpienia dziecka i rozpacz rodzica rozczulają nawet najtwardszych. Przez całą powieść czytelnik trzyma kciuki za zrozpaczonego ojca, którego dotknęła taka tragedia. Zakończenia, jak to u Cobena, zaskoczy każdego.