„Juda nieznany” to tragiczna historia miłości Judy Fawleya, wiejskiego kamieniarza i Sue Bridehead, jego kuzynki i wolnomyślicielki. Juda podjął nieudaną próbę wstąpienia do zakony, natomiast Sue jest odrzucana przez społeczeństwo przez swoje kontrowersyjne poglądy. Przede wszystkim słucha wewnętrznego głosu i swojej natury, co nie przysparza jej zwolenników. Z książki można wyczytać pełny obraz cierpienia. Występuje tu bardzo dużo odwołań do ludzkiej natury.

 

Książka wzbudzała bardzo dużo kontrowersje, ponieważ autor zdecydował się tu dość odważnie poruszyć temat ludzkiej seksualności. Ukazał również w dość niekonwencjonalny sposób fundamenty społeczeństwa wiktoriańskiego. Przedstawiony tu system szkolnictwa wyższego, małżeństwo i religia znacznie odbiegają od tego, jak chciałyby to postrzegać kręgi konserwatywne.

 

Historia jest bardzo dobrze opowiedziana. Uznaje się, że jest to najlepsza książka w dorobku Thomasa Hardy’ego. Jest to również historia bardzo smutna, w której serce musi zmagać się z rozumiem. Przedstawione jest tu, co dzieje się z człowiekiem, któremu załamują się wszystkie ideały i ciągle musi zmagać się z kolejnymi problemami. Powieść ta ma zdecydowanie charakter uniwersalny. Wykracza poza tradycyjną problematykę małżeństwa i dylematy świętego Józefa. Wszystko jest tu bardzo dopracowane, a jednocześnie przedstawione w zupełnie inny sposób, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Bez dwóch zdań, „Juda nieznany” to książka, którą warto przeczytać. Będziemy mogli dzięki temu nieco inaczej odbierać wiktoriańskie społeczeństwo.