Kamień i sól” to kontynuacja „Ognia i wody” Victorii Scott. W pierwszej części rozpoczął się morderczy Piekielny Wyścig. Wystartowało 120 uczestników. Do ostatniego etapu przystąpiło jedynie 41.


Główną bohaterką jest Tella. Dziewczyna zaczynała wyścig jako rozpieszczona, trudna do polubienia osoba. Zmieniła się jednak diametralnie. Tella i inni uczestnicy mają za sobą dwa ekosystemy: dżunglę i pustynię. Pozostały im kolejne dwa, czyli pustynia i góry. Jest coraz trudniej. Na drodze wyścigu pojawia się masa pułapek, które jednak nie są jedynymi niebezpieczeństwami. Nikt już nie wie, komu można ufać. Wyścig sprawia, że ludzie stają się bardziej zwierzętami. Kierują się pierwotnymi instynktami. Wygrywa silniejszy.
W drugiej części cyklu bardzo wiele się dzieje. Tempo wyścigu przyspiesza. Autorka wykazuje się ogromną pomysłowością w wymyślaniu nowych pułapek. Nie żałuje także bohaterów. Przelewa się mnóstwo krwi, jest mnóstwo ofiar śmiertelnych. Trudno przewidzieć zakończenie.


Równie ciekawa, jak sama fabuła jest postać głównej bohaterki Telli. Widać wyraźnie, że dziewczyna skrywa pewne tajemnice, że w jej życiu jest jeszcze wiele ciekawych rzeczy. Przyjemnie byłoby przeczytać kolejną część właśnie o jej dalszym życiu.


„Kamień i sól” to powieść bardzo podobna do „Igrzysk Śmierci”. Obie książki łączy motyw morderczego wyścigu i szalonej rywalizacji. To gra, w której przegrani umierają, a nie tylko tracą honor czy szansę na nagrodę. Nie jest to książka tak spektakularna, dlatego trudno, aby stała się światowym bestsellerem. Mimo to na pewno przypadnie do gustu wielu czytelnikom.