„Kamienny świat” to książka, która składa się z dwudziestu siedmiu samodzielnych opowiadań. Występuje tu zadziwiające połączenie barokowego, dekoracyjnego stylu opisywania ze zwięzłością formy i mocą przekazu. Borkowski jest w tym zdecydowanie prawdziwym mistrzem. Dzięki temu, opowiadania czyta się bardzo dobrze, choć poruszają one trudne tematy. Oczywiście, nie wszystkie opowiadania spodobają się każdemu. Jednak, na pewno część przypadnie do gustu, jeżeli w ogóle tak można określić historie, które opowiada Borkowski. Porusza ponownie tematykę obozów koncentracyjnych i getta, czyli to, co jest mu najbliższe. Przedstawia autentyczne historie ludzi, którzy przeżyli piekło na ziemi. Zresztą sam Tadeusz Borkowski również tego doświadczył.

 

Szczególnie poruszający jest cytat z jednego z opowiadań: „Szli do komory gazowej i prosili pielęgniarzy, aby patrzyli i pamiętali. I aby powiedzieli prawdę o człowieku – tym, którzy jej nie znali”. Fragment ten pokazuje, jak z wielką tragedią spotkali się ludzie przebywający w obozie koncentracyjnym. Jednak, pomimo to chcieli, aby inni usłyszeli o ich tragedii tak, aby nigdy już więcej taka historia nie powtórzyła się. Chcieli, aby to oni zginęli jako ostatni i aby nikt po nich już nie zaznał takiego losu.

 

Opowiadania tworzone przez Tadeusza Borkowskiego są poruszające i wzruszające. Sprawiają, że człowiek w jednej chwili przenosi się do najgorszych chwil w historii świata. Do chwil, w których człowiek był traktowany za nic i uśmiercany niczym karaluchy.