Przypadkowe spotkanie ze słynnym artystą całkowicie zmienia życie bohatera książki.

Z nieistotnego i zakompleksionego człowieka przeistacza się w budzącą podziw żywą rzeźbę. Wymarzona popularność, sława i pieniądze są teraz na wyciągnięcie ręki. Jednak za sukces trzeba zapłacić wysoką cenę. Zyskując to o czym marzył, traci to, czego do tej pory nie dostrzegał.

Tazio Firelli jest młodym, kochanym przez rodziców chłopcem, który jednak nieco zagubił się w życiu. Nie mogąc poradzić sobie z egzystencją, postanawia popełnić samobójstwo. Chce skoczyć w przepaść. Od tej decyzji odwodzi go milioner i hochsztapler Peter Zeus Lama. Nakłania chłopaka do zmiany decyzji, ale jeden warunek. Peter Zeus Lama pozoruje śmierć Tazia i nakazuje podpisanie oświadczenia o tym że młodzieniec zrzeka się prawa do decydowania o sobie i swojej tożsamości. Bogacz oszpeca chłopaka i tworzy z niego żywe dzieło sztuki, które nazywa Adam Bis. Adam cierpi z powodu niewoli. Sam już nie wie kim jest.

Powieść filozoficzna autorstwa Schmitta jest wybitna w każdym calu. Przedstawia pytania o sens sztuki, o to kim jest człowiek i dokąd zmierza. Czytelnik może zastanowić się nad tym, czym jest piękno i dlaczego miłość wysyłamy jedynie do siebie, a nie do świata. Powieść została napisana z dużą dokładnością i dbałością o każdy szczegół i każde zdanie. Narratorem jest żywa rzeźba, czyli Adam Bis.

Cała powieść jest bardzo ciekawie napisana. Na pewno nie będzie można narzekać na nudę, ponieważ dużo się tutaj dzieje, a historia jest wręcz fascynująca.