Po sukcesie pierwszej części Kobiety na krańcu świata, Martyna Wojciechowska postanowiła napisać kolejną część przygód o kobietach, które walczą o przetrwanie w różnych regionach świata. Oczywiście wraz z książką powstały również odcinki programu emitowanego w stacji TVN.

Bohaterkami jej książki są kobiety w różnym wieku. Żyją w odległych kulturach, których czasem nie do końca jesteśmy w stanie zrozumieć. Martyna Wojciechowska poznaje ich codzienne życie i stara się je w jak najbardziej dokładny sposób przekazać swoim czytelnikom. Pokazuje zarówno radości i smutki. Tym razem dziennikarka odwiedziła m.in. Tanzanię, Etiopię, RPA, Birmę oraz Japonię.

W tej części poznajemy m.in. opiekunki orangutanów, Shirley Joubert matkę nietypowej Jessici, Macieng niebywale oddaną dość ekstrawaganckiej tradycji, niewidomą Etiopkę Murę Adaut, Nayiomę Rae kobietę pilota, a także dziewczyny z Japonii, które choć żyją w jednym kraju prowadzą całkiem inne, odmienne życie. Poznajemy podtrzymującą tradycję gejsz Kimichie oraz tętniąca rzeczywistością Watanabe Kanae.

Martyna Wojciechowska pokazuje nam zarówno smutne, radosne, jak i nierzeczywiste historie, które jednak wydarzyły się naprawdę. Niektóre mogą się nam nawet nie mieścić w głowie. Głównie za sprawą odmienności kulturowych. W końcu Wojciechowska wyrusza w poszukiwaniu swoich bohaterek do najodleglejszych regionów świata. Wszystkie historie, które pokazuje są jednak niezwykłe i niepowtarzalne. A na pewno jedyne w swoim rodzaju, tak jak bohaterki, jakie przedstawia.