„Kobieta w bieli” to powieść Wilkie’ego Collinsa, która w 1860 roku była drukowana w odcinkach w piśmie „All the Year Round”. Ta powieść kryminalna okazała się prawdziwym hitem. Czytelnicy wyczekiwali na kolejne jej części z dużą niecierpliwością. Powieść posiada zwartą konstrukcję i dokładny opis charakterystyki bohaterów. Ponadto, świat przedstawiany jest w bardzo plastyczny sposób. Dzięki temu, można go sobie dokładnie wyobrazić. Można poznać tamtejsza obyczajowość. W książce tej, wątki sensacyjne są prowadzone w bardzo zręczny sposób. Czytelnik trzymany jest w napięciu do samego końca. Z każdą kolejną stroną burzy się obraz tego, co sobie wyobrażał. I to jest najpiękniejsze. Na żadnej ze stron nie ma jasnej odpowiedzi. Wszystko może się w każdej chwili zmienić.

 

Narratorem powieści jest młody nauczyciel Walter, który jest zakochany w bogatej Laurze Fairlie. Wątek miłosny nie jest jednak głównym w tej powieści. Momentami, z wypowiedzi narratora można wyczytać, w którą stronę podąży fabuła.

 

„Kobieta w bieli” ma klimat starej Anglii, który jest niepowtarzany. Posiada wiele zagadek oraz intryg. Jest to powieść epistolarna, bardziej dla miłośników, którzy uwielbiają delektować się niezwykłym klimatem. Pełno jest tu analizowania szczegółów i konkretnych sytuacji. Język powieści jest przystępny, pomimo tego, że jest charakterystyczny dla epoki, w której powstał. Na pewno w powieści tej nie znajdziemy grozy. Dlatego też, jeżeli ktoś się tego obawiał, to może spokojnie sięgnąć po te książkę.