Akcja książki rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Warszawie. Przedstawiony zostaje wielokulturowy, podzielony świat u progu II wojny światowej. Jest to świat targany konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi. Pokazana zostaje drastyczność tego świata, w którym wszystkie chwyty są dozwolone. Zwroty akcji, romanse, gwałty, ćwiartowanie ciał, szantaże, przewroty polityczne – tu zaciera się granica między życiem codziennym, polityką, a gangsterką.

 

W książce tej zachwyca przede wszystkim narracja. W powieści pojawiają się bardzo ważne i poważne tematy. Oczywiście najważniejszym jest starcie Warszawy polskiej i żydowskiej. Autor przesuwa jednak ciężar opowieści na gangsterskie porachunki. W związku z tym, tematyka powieści nie jest aż tak bardzo narodowa.

 

Wielu czytelników nie spodziewało się takiej powieści po Twardochu. Zawsze autor był ceniony za nienaganny język. Jednak dobór tematów powieści nie zawsze był jego mocną stroną. Tym razem jednak spisał się na medal na każdej z warstw. Książkę czyta się z bardzo dużą przyjemnością. Jeżeli nie zależy nam na czytaniu historii o wyidealizowanym świecie, zdecydowanie jest to książką, o którą powinniśmy sięgnąć. Będziemy zachwyceni brutalnym, a jednocześnie prawdziwym światem, który został tutaj przedstawiony. Będzie można cieszyć się z tego, że przedstawiony świat jest ostry i szokujący. Można będzie przenieść się w lata 30. XX wieku, które były pod wieloma względami ciężkie. Można będzie poniekąd zrozumieć to, z czym zmierzali się tamtejsi mieszkańcy Warszawy.