Królowa i Faworytka” to kolejny zbiór opowiadań uzupełniających serię „Selekcja”. Zagorzali czytelnicy powinni potraktować tę pozycję jako obowiązkową.

W opowiadaniu „Królowa” można poznać szczegóły dotyczące Eliminacji, których „nagrodą” był król Clarkson. Wtedy Eliminacje wygrała Amberly. Stała się ona bardzo szybko królową kochaną i szanowaną przez wszystkich poddanych. Opis tamtych wydarzeń jest okazją do lepszego poznania króla Clarksona jako młodzieńca. Ten bohater powieści Kiery Cass nie wzbudza sympatii. Jest tyranem. Wydaje się, że powód jego zachowania może leżeć w przeszłości, właśnie w wychowaniu. Czy tak właśnie jest?

Drugie opowiadanie z kolei dotyczy życia Marlee, jej miłości, którą o mało co przyprawiła życiem. To znów więcej szczegółów na temat bohaterów „Selekcji”, czyli to, co nie zmieściło się w kolejnych tomach cyklu.

Kiera Cass potrafi stworzyć świat bardzo piękny barwny, świat księżniczek w pięknych sukniach, wspaniałych bali. To świat prawie bajkowy, w którym toczy się jednak całkiem normalne życie. Ludzie mają swoje momenty smutku i radości, swoje miłości i niebezpieczeństwa. Na wspaniałym królewskim dworze toczy się po prostu życie. Książka z uzupełniającymi opowiadaniami jest ciekawostką dla fanów całej serii.

W „Królowej i faworytce” można ponadto poznać losy dziewcząt, które przegrały w Eliminacjach. Będzie okazja do poznania nieco więcej szczegółów na temat związku Aspena z Lucy i w ogóle życia poza tymi najważniejszymi osobami w państwie. Ci, którym przypadł do gustu „Książę i gwardzista” nie będą zawiedzeni tą właśnie pozycją.