Królowa potępionych” to trzecia część kultowych „Kronik wampirów” autorstwa Anny Rice. Pierwszy tom tego cyklu, „Wywiad z wampirem” doczekał się ekranizacji, która bardzo szybko stała się niezwykle popularna. Głównym bohaterem całego cyklu jest amoralny i bardzo charyzmatyczny wampir Lestat.


Na fabułę „Królowej potępionych” składają się właściwie trzy odrębne powieści. W pierwszej z nich pierwsze skrzypce gra Lestat. Wciela się on w bardzo seksownego rockmana przyciągającego na swoje koncerty masę fanów. Tym razem Lestat przygotowuje się na wielki koncert w San Francisco. Pojawią się na nim nie tylko fani, ale również Akasha – królowa potępionych, matka i władczyni wszystkich krwiopijców, najpotężniejsza istota krocząca po ziemi. Akasha obudziła się właśnie z trwającego tysiące lat snu. Uknuła sprytny plan, w którym Lestat ma odegrać bardzo ważną rolę.
W snach co poniektórych wampirów i ludzi pojawiają się tajemnicze rudowłose siostry. Kiedy śniący spotykają się, sny te się klarują, stają się o wiele bardziej wyraziste. Okazuje się, że jedną z uczestniczek tego snu jest najstarsza wampirzyca na świecie. W taki sposób powstaje mitologia wampirów.
Bohaterką trzeciego wątku jest Jessica Reeves. Kobieta ma niesamowity dar, mianowicie widzi duchy umarłych. Obecnie prowadzi śledztwo, które daje jej dowody na istnienie wampirów. Kobieta w ten sposób zbliża się do Lestata.
W finalnym punkcie powieści wszystkie trzy wątki się spotkają. Wtedy odegra się decydująca walka sił dobra i sił zła.


W „Królowej Potępionych” zmienia się przede wszystkim narrator. W poprzednich tomach był nim sam Lestat, przez co język książki był jednocześnie drapieżny i lekki. Tu prowadzona jest narracja trzecioosobowa, co ma swoje niewątpliwe plusy i minusy.
Autorka wprowadziła bardzo dużo wątków i nowych postaci. Całość wygląda dość skomplikowanie, ale spójnie. Zachwyca przedstawienie wampirów. We współczesnych książkach wampiry to często mdłe bożyszcza nastolatek. U Anny Rice są oni naprawdę potężnymi postaciami. Autorka ponadto posługuje się bardzo pięknym, opisowym językiem, który świetnie współgra z klimatem opowieści.