Książę Kaspian marzy o tym, aby powróciły dawne czasy świetności Narnii. Niestety, ale królestwo owładnięte jest wojną domową. Ciotka i wuj wcale nie powielają marzeń Kaspiana. Chcą się go pozbyć, aby objąć tron. Ratunkiem dla chłopca jest jego nauczyciel, doktor Korneliusz. Pomóc mu muszą także legendarni królowie Narnii Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja.

 

Drugi tom zabiera czytelników na kolejną niesamowitą wyprawę. Podróżujemy z Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją do baśniowej krainy, gdzie żyją mówiące zwierzęta, a nad wszystkim czuwa Wielki Lew Aslan. Tym razem dzieci dostają się do Narnii z dworca kolejowego, czego kompletnie się nie spodziewają. Okazuje się, że zostają wezwani przez Księcia Kaspiana, który potrzebuje ich pomocy. Okazuje się, że podczas nieobecności rodzeństwa Pevensie, Narnię opanowali ludzie pochodzący z kraju Telmaru. Wiele zwierząt zginęło, drzewa utraciły zdolność do mówienia i zapadły w głęboki sen. Piotr, Zuzanna, Łucja i Edmund przybywają, by obudzić krainę i porwać ją do walki przeciwko najeźdźcom.

 

Historia bardzo niebezpiecznie wciąga, ale również skłania do refleksji. Można dzięki niej snuć marzenia i różnego rodzaju przemyślenia. Wszystko jest tu dozwolone. Zdecydowanie warto zagłębić się w świat wykreowany przez Lewis’a, ponieważ jest on niezwykły, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Każde dziecko chciałoby choć raz spędzić czas w tak niezwykłej krainie i mieć za przyjaciół gadające zwierzęta. To marzenie można spełnić czytając serię „Opowieści z Narnii”.