Waris urodziła się w Somalii. Wychowała się wśród kóz, bydła i wielbłądów w jednym z pustynnych wędrownych plemion. W wieku 13 lat dziewczynki z tego plemiona są poddawane rytualnemu obrzezaniu. Są również wydawane za mąż. Jednak, bohaterka książki została poddana obrzezaniu już w wieku 5 lat. Miała zostać jednak wydana za mąż dopiero, gdy osiągnie 13 rok życia. Te dwa wydarzenia zaważyły na całym życiu dziewczyny.

 

Życie na pustyni nauczyło Waris siły i odwagi. Ta ostatnia cecha sprawiła, że postanowiła sprzeciwić się afrykańskiej tradycji. Jako nastolatka uciekła od swoich bliskich i po długiej tułaczce trafiła do Londynu. Tam po latach niewolniczej pracy jako służąca u swojego wuja, stanęła wreszcie na nogi. Zaczęła wszystko od zera. Przypadkiem została odkryta przez fotografa. Dzięki niemu weszła do świata mody. Po latach ciężkiej pracy osiągnęła duży sukces. Historia ta pokazuje, że dzięki determinacji i woli walki można zmienić swoje życie i wreszcie staną na nogi. Bez dwóch zdań tej bohaterce to się udało, choć doświadczyła w swoim życiu wielu traumatycznych chwil, które odcisnęły piętno na całym jej życiu.

 

Jest to niezwykle wstrząsająca książka, która pokazuje zacofanie afrykańskiego świata, który krzywdzi ludzi i wyrządza im krzywdę na całe życie. Książka nie zawiera prywatnych opisów ani niepotrzebnych refleksji. Sam czytelnik może ocenić całą sytuację i wyrobić sobie na jej temat zdanie. Po prostu została tu opowiedziana historia afrykańskiej dziewczyny, która przeżyła jedną z największych tragedii, czyli obrzezanie i stara się zmienić swoje życie. Zdecydowanie książkę tę warto przeczytać, aby poznać nieco historię afrykańskich plemion oraz po to, aby zobaczyć, jak wygląda ich życie.