„Ladacznica” jest niezwykłą powieścią o Mary Saunder, czyli młodej córce biednej szwaczki, która została umieszczona w barwnym pejzażu Londynu Monmouth XVIII-wiecznej Anglii.

Mary pragnie mieć piękne ubrania i wstążki. Różni się od ludzi z jej klasy, którzy chcieliby mieć pod dostatkiem jedzenia i picia. Żądza posiadania ubrań i życia w lepszych warunkach sprowadza ją na drogę prostytucji w wieku 13 lat. Mary traci dom. Zostaje wypędzona przez matkę w momencie, gdy dowiaduje się ona, że córka jest w ciąży. Prawie umiera na jednej z londyńskich ulic. Jej wybawicielką okazuje się Doll – prostytutka. Dla Mary do Doll staje się od teraz najważniejszą osobą w życiu. Razem przemierzają ulice Londynu w wyzywających i krzykliwych strojach. Bez wahania sprzedają swoje ciała mężczyznom. Stając w obliczu długów i gróźb, ucieka do Monmouth, rodzinnego miasta swojej matki, gdzie próbuje rozpocząć nowe życie jako pokojówka w domu pani Jones.

Książka zaszczepia w wyobraźni czytelnika bardzo dużo chaosu i wątpliwości. Zdecydowanie jest to jednak bałagan piękny i bardzo pociągający, który sprawia, że od tej książki nie można się wręcz oderwać. Można zaczerpnąć z tej książki bardzo dużo słów, które zapadają w pamięć. Książka zawiera wiele mądrości, które są w stanie odmienić życie każdego. Książka opowiada o wielkim upadku człowieka i zatraceniu duszy. Emma Donoghue stworzyła niezwykłą postać, która staje się częścią życia każdego czytelnika. Nie można powiedzieć, że się z nią utożsamiamy, ale na pewno jest ona czytelnikowi w pewien sposób bliska.