W „Lasce nebeskiej” zostaje ujawniona felietonowa twarz Szczygła. Do tej pory znany głównie z twórczości reporterskiej Szczygieł pokazuje się czytelnikowi z całkiem innej perspektywy. Bardziej wesołej. Zaprasza nas na wycieczkę z literatury czeskiej do życia.

 

„Laska nebeska” stanowi zbiór felietonów o czeskiej literaturze i o samych Czechach. Czesi to zdecydowanie zabawny naród. Do życia podchodzą z humorem. Specyficznym humorem, który dla nas nie zawsze jest zrozumiały. Mariusz Szczygieł snuje opowieść m.in. o tym, że nie każdy Czech kocha dobrego wojaka Szwejka, choć przecież wszyscy im tę wielka miłość przypisują. W książce przeczytamy również dlaczego Czesi mówią każdemu „dzień dobry”, ba nawet za honor swój uznają, by powiedzieć to jako pierwsi. Dowiemy się także, dlaczego część książek Czesi czytają po słowacku, a Słowacy po czesku.

 

Bardzo dobrze czyta się każdy rodzaj, czy to felietony czy reportaże, które Szczygieł robi o Czechach. Widać, że jest prawdziwym czechofilem. Zdecydowanie warto po tę książkę sięgnąć, ponieważ jest ona niezwykle zabawna, a w dodatku możemy się z niej bardzo dużo dowiedzieć. Takie połączenie jest zdecydowanie najlepsze.

 

Jeżeli ktoś ma ochotę na niebanalną książkę, na pewno powinien zdecydować się na przeczytanie „Laski nebeskiej”. Na pewno takiego wyboru nie będzie można żałować, ponieważ książka jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Dostarczy nam chwile radości, jak i nostalgii. Warto więc zdecydować się na jej przeczytanie bez dwóch zdań.