Latarnik” jest siódmą częścią cyklu powieści kryminalnych Camilli Lackberg. Powieść jest po części dalszym losem znanych z poprzednich części bohaterów, a po części nową i bardzo ciekawą zagadką kryminalną.

Mats Sverin jest szefem gminnego wydziału finansów we Fjallbace. Ro człowiek sumienny, bardzo rzetelny i powszechnie szanowany. Daleko mu do jakichkolwiek kontrowersji. Pewnego dnia jednak ten spokojny człowiek zostaje znaleziony w swoim mieszkaniu martwy. Leży w kałuży krwi. Został postrzelony. Kto może stać za zabójstwem niepozornego Matsa? Śledztwo pokazuje jednak, że Mats Sverin miał wiele tajemnic. Jedną z nich są intrygujące wyprawy na owianą tajemnicą Wyspę Duchów, która według legend nawiedzana jest przez umarłych, którzy chcą przekazać coś żywym.

W tym samym czasie pewna młoda kobieta chwyta swoje dziecko, wskakuje do samochodu i wciąż jeszcze zakrwawionymi rękami chwyta za kierownicę. W panice, szaleńczym strachu udaje się na jedyne miejsce, w którym może znaleźć schronienie, na wyspę Graskar nazywaną przez wielu Wyspą Duchów. Kobieta ta okazuje się być partnerką Matsa Sverina. Co łączy obie te sprawy? Tym i szeregiem innych wydarzeń zajmie się znany już Patrick Hedstrom i miejscowa policja.

Latarnik” bardzo przypomina wszystkie inne powieści z cyklu o Fjallbace. Fani pisarki na pewno nie poczują się zawiedzeni. Jak zwykle, Camilla Lackberg doskonale nakreśliła obraz szwedzkiej prowincji. Autorka jest doskonałą obserwatorką ludzkich zachowań. Nie zawodzi także wątek kryminalny. Jest rozbudowany, ale nie nazbyt skomplikowany, bardzo spójny i wciągający. Całość pozostawia przyjemne, pozytywne wrażenie.