Mary Jo Putney jest znaną i popularną autorką romansów historycznych. Powieść „Lord bez przeszłości” otwiera jej cykl „Zagubieni lordowie”.

Lady Maria ma nie lada kłopoty. Jej ojciec zmarł, przez co została zupełnie sama. Nęka ją niechciany i bardzo natrętny adorator, którego Marii trudno się pozbyć. Pewnego dnia kobieta jednak znajduje mężczyznę, rozbitka, który stracił pamięć. Widzi w tym szansę dla siebie. Wmawia owemu mężczyźnie – Adamowi, że jest jego żoną. On w to wierzy i – jak się wydaje – zapewnia Marii w ten sposób bezpieczeństwo. Kobieta jednak nie wie, że wypadek Adama wcale nie był przypadkiem, że w życiu mężczyzny kryje się mroczna tajemnica, która może nawet zagrażać jej życiu.
Pomimo dziwnych okoliczności między Adamem i Marią rodzi się uczucie. Ich miłość napotka kilka przeciwności, ale koniec końców je pokona.

„Lord bez przeszłości” to książka o bardzo barwnym tle. Wmieszanie tu hinduskich, egzotycznych akcentów sprawia, że powieść wyróżnia się na tle innych romansów historycznych. Bohaterowie są bardzo ciekawi, wiarygodni i z pewnością bardzo łatwo ich polubić. Ciekawi także ten mroczny wątek książki – tajemnicza przeszłość Adama, następnie morderca, który pojawił się na przyjęciu.

Pierwsza powieść z cyklu „Zagubieni lordowie” zachęca do zapoznania się z pozostałymi powieściami. W tej części poznajemy m.in. Julię, która będzie bohaterką kolejnej części, a która wydaje się postacią niebywale ciekawą.

To ponadto książka napisana lekkim i przyjemnym językiem. Czyta się ją szybko. Tak barwna, egzotyczna historia w połączeniu z takim właśnie stylem pisania tworzy bardzo przyjemną całość.