„Lord Jim” to najbardziej cenione obecnie dzieło Josepha Conrada. Wcześniej oceniane było jednak bardzo krytycznie, szczególnie przez czytelników. Dzieło jest wyjątkowe ze względu na dużą ilość narratorów, co nie jest często spotykane. W takiej sytuacji dochodzi do bardzo częstych zmian w punkcie widzenia. Pojawia się również bardzo dużo perspektyw czasowych. Można w tym dziele zaobserwować również bardzo dużo rodzajów literackich.

 

Na samym początku poznajemy losy młodego Anglika, który jest oficerem marynarki handlowej, a następnie znajduje zatrudnienie w portach południowo-wschodniej Azji. Udaje my się zdobyć przywództwo na Borneo. Jest to opowieść o utraconym i odzyskanym honorze. Historia została głęboko zakorzeniona w literaturze romantycznej.

 

Książka stanowi spore wyzwanie intelektualne. Na pewno nie jest łatwa do czytania. Można mieć wiele chwil zwątpienia podczas jej lektury. Wymaga skupienia i cierpliwego pochłaniania każdego pojawiającego się słowa. Trzeba przyzwyczaić się do nietypowego stylu i kunsztu autora. Może to być nieco męczące, ale po pewnym czasie wejdzie nam to w krew. Dopiero w miarę odkrywania kart przez Conrada, do czytelnika docierają jego prawdziwe intencje – wtedy też dostrzega prawdziwą wartość tej lektury i czerpie niekłamaną satysfakcję z jej ukończenia.

 

Książkę tę można odbierać jako opowieść o rozdarciu między marzeniami a rzeczywistością. Przedstawiona zostaje tu walka z własnymi słabościami oraz o tym, jak duże znaczenie mają podejmowane przez nas decyzje.