„Mały Książę” to opowieść o małym, nieszczęśliwym chłopcu, który postanowił opuścić swoją planetę i ukochaną Różę w poszukiwaniu przyjaciół. Tytułowy bohater, mieszka na asteroidzie B-612. Nikt oprócz niego i czerwonej róży z czterema kolcami nie mieszka na tej planecie. Książe czuje się samotny, ponieważ nie ma przyjaciół i nie ma się o kogo troszczyć oprócz Róży.

 

Każdego dnia opiekuje się różą, ale jest ona bardzo kapryśna. Prosi Księcia o nieustanną opiekę. Każe okrywać się kloszem na noc i chronić od przeciągów. Książę w końcu ma dość jej kaprysów i opuszcza asteroidę w poszukiwaniu nowych przyjaciół. W ciągu swej międzyplanetarnej podróży spotyka 6 ludzi, zaś każdy z nich jest alegorią jakiejś negatywnej cechy ludzkiej.

Opowieść małego dziecka o przyjaźni i miłości jest niezwykle wzruszająca i ponadczasowa. Książka przedstawia uniwersalne prawdy o tym, że w życiu najważniejsza jest przyjaźń i miłość. Bez niej nikt nie jest w stanie żyć. Pięknym cytatem z książki jest ten, który mówi, że „Niewidzialne jest piękne dla oczu”. Mały Książę jest bohaterem bliskim większości czytelników. Zawarte w niej motywy i alegorie są ponadczasowe i nieprzemijające. Książka ta jest w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających odbiorców. Czytając ją można się zamyślić, popłakać i uśmiechnąć. Jest to połączenie najlepsze z możliwych, jakie może pojawić się w książce tego typu. „Mały Książę” to pozycja obowiązkowo dla każdej osoby, która chce poznać ponadczasowe prawdy. W niej właśnie są one zawarte i zawarto się z nimi zapoznać.