„Mały Książę” to kultowa już książka znana na całym świecie przez dzieci i dorosłych. Jest to także jedna z najpiękniejszych lektur szkolnych.

Narratorem książki jest pilot, który rozbił się na Saharze. Spotyka tam małego chłopczyka, który jak twierdzi, pochodzi z asteroidy B-612. Dom Małego Księcia, ta niewielka planeta mieści tylko różę, maleńkie wulkany oraz nasionka baobabów. Chłopiec opuścił swój dom, aby poszukać przyjaciela i nauczyć się czegoś nowego. O swojej podróży opowiada napotkanemu pilotowi. W ten sposób dowiadujemy się, że Mały Książę był na planecie Króla, Geografa, Pijaka i wielu innych. W końcu trafił na Ziemię, gdzie spotkał pilota i lisa.

Ta niepozorna książka niesie ze sobą bardzo głębokie przesłanie. Mały Książę nie rozumie dorosłych. Dopiero spotkany na Ziemi lis tłumaczy chłopcu, czym jest przyjaźń, miłość, oddanie i odpowiedzialność. Dzięki temu chłopiec docenia różę, która jest jego najlepszym przyjacielem.

Ta piękna książka bardzo wiele mówi o tym, jak dorośli są różni od dzieci i jak wiele przez swoją dorosłość tracą. Świat dla nich składa się z liczb. Dorośli chcą mieć wszystko gotowe, chcą mieć różne rzeczy szybko. Idą do sklepu i kupują. Dlatego nie wiedzą, czym jest prawdziwa przyjaźń. Wymaga ona bowiem czasu, cierpliwości i bezinteresowności, a tych cech wielu dorosłych nie posiada.

Planety odwiedzane przez Małego Księcia symbolizują cechy i negatywne zachowania, które w życiu dorosłych są bardzo często obecne.

„Mały Książę” to książka z elementami baśni, ma duże znaczenie symboliczne. Jest piękna i ponadczasowa. Wniesie wiele dobrych wartości, wiele wrażliwości zarówno w życie dzieci, jak i dorosłych.