Większość osób uważa, 9-letni Peter jest cichym i wycofanym dzieckiem. W wyobraźni przeżywa on tymczasem jedną z największych przygód swojego życia.

Zamienia się na ciała ze swoim kotem i walczy z ożywionymi lalkami. Na chwilę staje się nawet niemowlęciem lub dorosłym. Książka jest zbiorem opowieści, niepokojących, surrealistycznych, zaskakujących metamorfoz, które rozgrywają się gdzieś na granicy jawy i snu, rodzą z głębokiej wrażliwości bohatera.

Poprzez tę książkę McEwan chciał powiedzieć, że dzieci mają niesamowity dar – widzą i czują znacznie więcej niż dorośli. Posiadają świat, w którym mogą marzyć. Świat dorosłych jest już zupełnie inny. Jednak nie przestając marzyć można zachować w sobie nieco dziecka. Proste prawdy, które czasem bywają banalne mogą przynieść nam wiele mądrości i pozwolić spojrzeć na niektóre rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Mały Peter przefiltrowuje otaczającą go rzeczywistość przez swoje fantazje, tym samym ucząc się świata i otrzymując lekcję dzieciństwa oraz dorosłości.

Jest to książka idealna dla każdego, kto czuje w sobie choć trochę dziecko. Na pewno będzie można przenieść się w niezwykły świat wykreowany przez McEwana prostym, poetyckim językiem który urzeka i trafia do czytelnika. Na pewno można będzie cieszyć się z uzyskania wielu korzyści i pozyskania pozytywnego myślenia. „Marzyciel’ pozwoli spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy, a będzie to na pewno strona bardzo pozytywna, z czego można będzie się odpowiednio cieszyć. Warto stawiać na takie właśnie książki.